چاپ اولین کتاب شعر محلی به گویش لایزنگانی


آخرین بروز رسانی:
دسته‌بندی: اخبار 1,012 بازدید

نشر اولین کتاب شعر محلی به گویش لایزنگانی

بالاخره پس از یک سال زحمت و پیگیری اولین کتاب اشعار محلی لایزنگان تحت عنوان « اگر آفتاب بتابد » به چاپ رسید.

این کتاب که گزیده ای از دوبیتی های محلی محمدحسن باقری، حسن رنجبر و علیرضا باقری است اولین کتابی است که به طور مستقل به ادبیات و زبان مادری لایزنگانی پرداخته است. از نظر ظاهری این کتاب در قطع رقعی چاپ شده و ۲۰۸ صفحه دارد. از نظر محتوایی دارای دو پیش گفتار (مقدمه) است، یکی به قلم علیرضا باقری راجع به قالب دوبیتی و چند و چون آن است و دیگری به قلم حسن رنجبر که پیرامون مختصری از تاریخ و قدمت لایزنگان، نام لایزنگان، برخی ویژگی های زبانی است.

در بخش اول کتاب پس از مقدمه سی و دو بیتی از محمد حسن باقری آمده است. در بخش دوم، سی دوبیتی از حسن رنجبر و در بخش سوم سی دوبیتی از علیرضا باقری آمده است. چون تمام اشعار این کتاب به گویش لایزنگانی است، نویسندگان، تمام شعرها را آوانگاری کرده اند تا برای همگان قابل خوانش باشد. پس از آن برای هر دوبیتی واژه های دشوار و بیگانه را شرح و معنا کرده اند و پس از آن هم دوبیتی را به فارسی رسمی ترجمه کرده اند. همان طور که بر روی جلد کتاب نیز نوشته شده، نویسندگان، این کتاب را به پاس داشتِ زبان مادری خود یعنی گویش لایزنگانی نوشته اند.

 

کسانی که علاقه مند به تهیه این کتاب هستند :

۱. افرادی که در لایزنگان هستند می توانند به فروشگاه آقای مجید ساجدی مراجعه کنند.
۲. افرادی که در داراب هستند می توانند آن را از شهر کتاب، نبش باغ ملی تهیه کنند. در سایر نقاط مانند شیراز هنوز کتاب توزیع نشده است.


ديدگاه های شما

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*